Skip to main content

Elon Musk’ın Akıllı Şehirleri

Elon Musk’ın Akıllı Şehirleri… Durmadan, hızla gelişen teknoloji dünyasında Elon Musk ismini duymayan yoktur sanırım.  Elon Musk günümüzün en büyük girişimci ve yatırımcılarından biridir. Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve doğum yeri olan Güney Afrika Cumhuriyeti vatandaşıdır. SpaceX’in kurucusu, Tesla Motor ve Paypal’ın kurucu ortaklarındandır. Son zamanlarda ürettiği, teknoloji ile donatılmış son sistem elektrikli araçları ile adından sıkça söz ettirmiştir. Hyperloop sistemini oluşturarak şehirleri güneş ve rüzgar enerjisi kullanarak besleyecek enerji depoları kurmayı başarmıştır. Hyperloop’tan ilk olarak 2013 yılında bahsedilmiştir. 2016 yılında ilk test gerçekleştirilmiştir. Hyperloop’u özet olarak sürtünmesiz ortamda yüksek hızlara ulaşabilen, seyahat etmemizi sağlayan kapsül olarak tanımlayabiliriz. Bu kapsüller ile 1200 km hızla seyahat edebileceğimiz söyleniyor.

Bu büyük ve başarılı çalışmalar sonucunda Elon Musk’ın sıfırdan akıllı şehirler oluşturacağı konuşuluyor. Doğanın bizlere sunduğu tüm imkanlardan yararlanarak kendi enerjisini kendisi üreten, ultra teknolojik şehirlerin temelleri çok yakında atılabilir. Metropol şehirlerdeki trafik sorununun günümüzün en büyük sorunlarından biri olduğunu hepimiz biliyoruz. Evimize, işimize giderken bazen saatlerce trafikte bekleyebiliyor ve değerli zamanımızı boşuna harcamış oluyoruz.

Elon Musk’ın son teknoloji, doğa dostu araçlar ürettiğinden bahsetmiştik. Akıllı şehirler için yine teknolojinin son damlasına kadar kullanılarak şehirleri bile birbirine bağlayacak yeni, hızlı ulaşım araçları ve yollar oluşturulacaktır. Böylece temiz bir havada, trafiksiz, hızlıca evlerimize ve işlerimize gidebiliriz. Şehirlerarasında roketler ile ulaşım sağlanabilmesi için de çalışmalar yapıldığı biliniyor. NASA’ya uzay gemileri satmış bir girişimci için bu tarz çalışmalar hiçte zor olmamalıdır. Kendi kendine gidebilen toplu taşıma araçları, robotların çöp toplayabildiği, ürünler üretebildiği zamanlara az kalmış gibi. Böylece gereksiz çoğu maliyetten de tasarruf edilmiş olacaktır. Evimizde bulunan bir lambayı akıllı telefonumuzdan kontrol edip kapatıp açtığımızda bile ne kadar mutlu olduğumuzu biliyoruz. Akıllı şehirler ile çok daha rahat ve mutlu yaşam süreceğimizden emin olabilirsiniz. Akıllı şehirler kurulması için arsalar satın alınmaya başlandığı da söylentiler arasında.

Buda İlginizi Çekebilir ?  Yapacağın hayırlı işleri yarına bırakma

Büyük ve başarılı işlere imza atmış ve atmakta olan başarılı bir girişimci için bu tarz projeler imkansız olmamalıdır öyle değil mi? Kendinizi bu akıllı şehirlerde yaşadığınızı hayal ederek bir düşünün bakalım. Bu hayal belki de çok yakında gerçeğe dönüşebilir…

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.