Skip to main content
Nasıl Bir Domain Seçmeliyim ?

Domain Seçiminin SEO’ya Etkisi

Domain & SEO

Domain Seçiminin SEO’ya Etkisi

Merhaba arkadaşlar ;

Genellikle domain seçiminin SEO‘ya bir etkisi olup olmadığı hakkında sorular oluyor.Aslında şuan vereceğimiz bilgiler “Nasıl bir domain seçmeliyim ?” sorusuna da cevap olacaktır.

Domain Seçiminde;

-İyi Bir Domain Firması : Öncelikle alan adlarımızın güvende olduğu bir domain firması bulmamız gerekmektedir.Taşıma işlemleri vb. işlemlerde eğer kurumsal,güvenilir bir firma ile çalışmıyorsanız  bir çok problemle karşı karşıya kalabilirsiniz.İyi bir domain firmasıyla çalışılmadığı için çok değerli domainlerini kullanamayan , kaybeden bir çok olay ile karşılaştım. Domain satan firmaların ICANN(Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) sertifikasının olmasına dikkat etmemiz gerekmekte ve sertifikası olan  firmalardan satın alma işlemlerini gerçekleştirmeliyiz.

iyibirdomainlisans

-Domain Bitiş Tarihi : Domainin bitiş tarihi arama motorları tarafından önemlidir ve indexlenir.Genellikle 1 yıllık süreyle domainler uzatılır ancak SEO açısından yanlış bir davranıştır.Arama motorları , bir sitenin bitiş süresi ne kadar uzun alınmışsa o sitenin uzun ömürlü planlar yaptığını ve uzun süre hizmet vereceğini düşünür.

-Domaininizin Farklı Uzantıları : Çoğu .com.tr uzantılı sitelere girişte .tr kısmının sürekli unutulduğuyla karşılaşıyoruz. Örneğin ; .com uzantısını da alarak ana domainimize yönlendirme gerçekleştiririz ve  yanlış girişleri bir nevi önlemiş oluruz.Bir başka sebep ise domain adresinizin farklı uzantılarını rakipleriniz alabilir.

-Anahtar Kelime Seçimi  : Seçeceğimiz domainin içinde kesinlikle sektörümüzle ilgili anahtar kelimenin geçmesinin gerekmektedir. Domain seçmeden önce iyi bir piyasa analizi yapmak faydalı olacaktır.Sektörümüzde hangi anahtar kelimeler en çok arama motorlarında tıklanıyor , hangi kelimelerde piyasada boşluk var vb.Domain satış sitelerinde de kesinlikle sektörünüzle ilgili aramalar yapmanızı öneririm. Prestijli , yaşı yüksek , hiç bir şekilde ceza almamış , uygun bir domain bulduğunuzda kesinlikle değerlendirmelisiniz.

-Uzunluk ve Karakter  : Seçeceğimiz domainler genellikle tek , çift kelimelerden oluşmalıdır.Türkçe karakter kullanmamaya da özen göstermeliyiz.

Buda İlginizi Çekebilir ?  Sandbox Nedenleri ? Nasıl Kurtulurum ?

dikkat etmeliyiz.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.