Skip to main content

Flash Kullanıcı Giriş Ekranı

Flash Kullanıcı Giriş Ekranı örneği ActionScript kodlarına girişte konuyu kavramak için yapılan önemli başlangıç örneklerinden biridir.ActionScript Flash oluşturmada kullanılan nesne yönelimli bir kodlama dilidir.Gelelim flash kullanıcı giriş ekranı örneğinin nasıl yapıldığına;

 

-Öncelikle ActionScript 2.0 flash çalışma sayfası açıyoruz.

-Gerekli görselleri indirebilirsiniz.İndirmek için tıklayınız…

-Giriş ekranını görselde gördüğünüze benzer tasarlayabilirsiniz.Önemli olan bir eposta giriş textboxımızın ve parola textboxımızın bir butonla beraber olması.

 

Flash Kullanıcı Giriş Ekranı

 

-Tasarımımızı oluştururken her bir öğenin farklı katmanlarda bulunmasına dikkat edelim.Ayrıca katmanları isimlendirme alışkanlığı kazanmalıyız.

flash_katmanlar

 

Flash programında Textbox ekleme işlemi genellikle zorlanılan adımlardan biridir.Ancak oldukça basittir.Yazı yazıyormuş gibi yani “Text Tool” aracını kullanarak textbox benzeri bir kutu çiziniz.Sağ üst köşede bulunan Properties sekmesinde  “Static Text” olan alanı “Input Text” olarak değiştiriyoruz.Böylece text alanını textbox ‘a çevirmiş olduk.Name alanları da bizim için çok önemli olduğundan kesinlikle textbox namelerini veriniz.(aşağıdaki resimde “eposta” yazan kısım”)

flash_textbox_eklemek

 

-Çalışama sayfasının en altına kullanıcı girişinin başarısız olduğunu yazdıracak bir textbox eklemeyi unutmuyoruz.

flash_textbox

 

-Kodlar nasıl eklenir ? Kodu eklemek istediğimiz yerin üzerine sağ tıklayarak > Actions ‘a tıklıyoruz.

 

flash_actions

 

-En önemli nokta kodları nereye ekleyeceğiz ??? Bunun için öncelikle “ne yapınca bu işlem gerçekleşecek ?” sorusunu kendimize sormalıyız.Sorunun cevabı “butona tıklayınca” olacağı için kodlarımızı butonun içine yazıyoruz.Tabi daha önce çizdiğimiz şekli butona çevirdik mi ? Butona çevirmemiz lazım ki buton işlevi görsün ve bir bilgi göndersin.Bunun için buton olacak şekli seçip “F8” tuşuna basıyoruz ve “Button” olarak seçiyoruz. Böylece “Oturum Aç” butonuna sağ tıklayıp kodları buraya yazacağımızı da anlamış olduk.Kodlarımız ;


on (release) {                   //Buton üzerine gelip fare tuşuna basılıp bırakıldığında
if(eposta.text=="flash@avciufuk.com" && sifre.text=="flashornekleri")       //eposta alanına girilen bilgi ve şifre bilgileri uyuşuyor mu ?
{
gotoAndStop("Scene 2",1);     //Girilen bilgiler uyuşuyorsa Sahne 2'nin 1.sahnesine git
}
else
mesaj.text="Lütfen mail veya şifrenizi kontrol ediniz";      // Girilen bilgiler uyuşmuyorsa mesaj.text'e yazdır
}

flash_actions_Sayfasi

 

Buda İlginizi Çekebilir ?  Scratch 3.0 Çıktı!

-Tasarımımızı oluşturduktan sonra yeni bir katman açıp bu katmanın üzerine gelip sağ tık>Actions  ” stop(); ” kodunu eklemeyi unutmuyoruz.

stop_Action_Script

 

-Yeni sahne nasıl eklenir ? Eğer girilen kullanıcı adı ve şifre doğru ise bizi sitenin anasayfasına yönlendirecek.Bunun için yeni bir sahne eklememiz gerekli.Sahne ekleme işlemini “Insert > Scene “yollarını izleyerek tamamlıyoruz.

sahne-ekle

 

Swf’mizi çalıştırdığımızda;

flash_kullanici_giris_ekrani_sonuc

Böylece flash kullanıcı giriş ekranı mızı bitirmiş olduk.İyi çalışmalar…

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.