Skip to main content

Google Search Console Nedir?

Google Search Console hizmeti Google tarafından oluşturulmuş, arama sonuçlarında sitenizin hangi durumda olduğunu izlemenize ve gerekli düzenlemeleri sağlamanıza aracı olan ücretsiz bir hizmettir. Google Search Console kullanmadan da siteniz Google arama motorunda gözükecektir. Google sitenizi otomatik olarak tarayacak ve keşfedecektir. Google Search Console kullanmamız Google Arama Motoru’ndaki yerimizi yöneterek daha iyi sonuçlar elde etmemizi sağlayacaktır. Profesyonel olarak yönetim sağlamak istiyorsak bu tarz hizmetleri kullanarak rakiplerimiz arasındaki farkımızı belirtmemiz gerekmektedir. Google Search Console kullanmaya başlamamız için “https://www.google.com/webmasters/tools/” linkine erişmemiz gerekmektedir. Açılan sayfada bir hesap seçerek veya hesabınız yoksa yeni bir Gmail hesabı oluşturarak giriş sağlayabilirsiniz.

1

Giriş işleminden sonra açılan sayfada bulunan kutucuğa web site adresinizi yazınız ve “Özellik Ekle” butonuna tıklayınız. Örnek; https://www.avciufuk.com/

2

Özellik Ekle” butonuna tıkladıktan sonra yukarda bulunan ekran ile karşılacağız. Bu adımda web sitemizin sahipliğini doğrulamamız gerekiyor. Web sitemizin sahipliğini doğrulamamız için birkaç yöntem bulunmakdır.

  • Bir HTML dosyası indirilerek sunucunuza yüklenir.
  • Sitenizin anasayfasına meta etiketi eklenir.
  • Google Analytics hesabınız mevcut ise bu hizmeti kullanarak.
  • Google Etiket Yöneticisi’ni kullanarak.

Biz örnek olarak HTML doğrulama dosyasını indireceğiz. “Bu HTML doğrulama dosyasını indirin.” yazısının üzerine tıklayınız. Dosya otomatik olarak indirilecektir. İnen dosyayı herhangi bir ftp programı ile sunucunuza yükleyiniz. 3. adımda bulunan “Tarayıcınızda ……… bağlantısını ziyaret ederek yüklemenin başarılı olduğunu onaylayın.” kısmından linke tıklayarak doğrulama yapınız.

Ben robot değilim seçeneğini işaretlereyek altta bulunan “Doğrula” butonuna tıklayınız. Doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra mülkünüz sisteme tanımlanacaktır.

Açılan sayfada mülkünüzün üzerine tıklayınız.

3

Bu alanda websiteniz hakkında verileri görebilirsiniz. “Site Haritaları” butonuna tıklayarak site haritanızı tanıtabilirsiniz. Site haritalarınız genellikle “sitemap.xml” olarak  bulunmaktadır.

Buda İlginizi Çekebilir ?  Media Query Kullanımı

4

Site Haritaları” butonuna tıklandıktan sonra açılan sayfada sağ üst köşede bulunan “Site Haritası Ekleme/Test Etme” butonuna tıklayınız. Sitemap linkinizi yapıştırınız ve “Gönder” butonuna basınız.

Böylece tüm sayfalarınızı doğru bir şekilde Google Arama Motoru’na göndermiş olduk.

Google Search Console ile hataları, güvenlik sorunlarını görebilir  ve birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.